Navštivte také  >

 Hledej v katalogu
Nákupní košík
0 ks za 0,- Kč
Autodoplňky, Nářadí
Výfuky
Nacházíte se: Co je a z čeho se skládá výfuk

Co je a z čeho se skládá výfuk

Výfuk

Výfuk jako celek

Výfukový systém slouží k odvodu výfukových plynů vznikajících při práci motoru hořením paliva a rovněž k výraznému snížení hlučnosti, kterou motor při práci produkuje. Výfukové systémy vybavené katalyzátorem (dnes na každém vyrobeném autě) přispívají aktivně ke snižování hladiny škodlivých emisí uvolňovaných do ovzduší.

Neméně důležitou funkcí je také odvod spalin mimo karoserii vozidla, aby se nedostaly do kabiny vozu.

Tip:

Nesprávný nebo poškozený výfuk, nebo některá z jeho částí, může mít negativní vliv jak na produkovaný hluk vozidla nebo zvýšení hladiny škodlivých emisí, tak rovněž může zvýšit spotřebu vozidla nebo snížit jeho výkon.

Z čeho se výfuk skládá

Výfukové svody

Výfukový svod

Výfukové svody jsou sběrné potrubí, které je pevně uchyceno přímo na hlavu motoru. Tvoří jej několik trubek, odvádějících spaliny od každého válce, které svádí do jediné. Tato trubka vyúsťuje v přední výfukové potrubí nebo přímo katalyzátor.

Katalyzátor

Katalyzátor

Katalyzátor je zařízení, které pomocí chemického procesu (katalýzy) zajišťuje snižování obsahu kysličníku uhelnatého a uhlovodíků ve výfukových plynech. Katalyzátory jsou dnes v každém novějším autě. Poškozený nebo nefunkční katalyzátor může být příčinou zvýšení škodlivých emisí, zvýšení spotřeby paliva, snížení výkonu motoru a také toho, že vozidlo neprojde zkouškou STK.

Tip:

U motorů s katalyzátorem se používá bezolovnatý benzín. Vozidlo vybavené katalyzátorem neroztlačujeme. Do katalyzátoru se může dostat nespálená směs paliva, která jej znečistí a může negativně ovlivnit jeho funkčnost.

Lambda sonda

Lambda sonda

Lambda sonda je senzor, umístěný ještě před katalyzátorem, který vyhodnocuje množství kyslíku ve výfukových plynech. Údaje potom signalizuje řídící jednotce, která na jejich základě upravuje poměr paliva a vzduchu pro zachování optimálního spalování, čímž mimo jiné rovněž prodlužuje životnost a zlepšuje funkci katalyzátoru.

Tlumič

Tlumič výfuku

Tlumič výfuku je další část výfuku, přes kterou proudí splodiny mimo automobil. Je to nádoba, zhotovená z plechu většinou ve tvaru válce, opatřená komorami nebo přepážkami s různě uspořádanými otvory. Tlumič především účinně snižuje hluk vznikající prací motoru a prouděním výfukových plynů. Většinou je součástí výfukového systému přední a zadní tlumič. Na některých vozidlech mohou být i tlumiče další.

Výfukové potrubí, koncová trubka

Koncová trubka výfuku

Výfukové potrubí je součást výfukového systému. Slouží ke spojení všech částí výfuku. Koncová trubka je poslední díl výfuku, přes který proudí spaliny mimo karosérii vozidla a jsou odváděny do ovzduší.

možnosti hledání:
výfuk- nalezne položky obsahující výfuk, výfuky, výfukový
výfuk audi- nalezne položky obsahující výfuk a zároveň audi
+výfuk -audi- nalezne položky obsahující výfuk a zároveň neobsahující audi
/výfuk /audi- nalezne položky obsahující výfuk nebo obsahující audi
Hledaná slova prosím zadávejte s diakritikou, na velikosti písmen nezáleží.
© 2007-2021 AAAVYFUKY.CZ, všechna práva vyhrazena rychlá navigace  |  obchodní podmínky  |  kontakty  
Autodíly PEMA