Navštivte také  >

 Hledej v katalogu
Nákupní košík
0 ks za 0,- Kč
Autodoplňky, Nářadí
Výfuky
Nacházíte se: Často kladené dotazy

Často kladené dotazy

Co ovlivňuje životnost výfuku?

Poškozený výfuk

Nejčastější závada na jednotlivých částech výfukového systému je prorezivění. Často se vyskytuje v místech spojů, prorezivět však může kterákoliv část, trubka, katalyzátor, tlumič, uchycení. Z vnějších vlivů se na tom nejvíce podílí především počasí, zima, agresivní posypové soli, ale také časté krátké projížďky.

Výfuk totiž může korodovat i zevnitř. Při práci katalyzátoru vzniká na základě chemických reakcí také voda (vodní pára, která na chladnějších zadních částech výfuku kondenzuje). Při krátkých projížďkách se výfuk nestihne dostatečně zahřát, voda se neodpaří a zůstává ve výfuku, kde může způsobovat korozi.

Proč z výfuku kape voda?

Jak je uvedeno v předchozím dotazu, při chemických reakcích v katalyzátoru vzniká také voda. Ta se po zahřátí motoru a výfuku na provozní teplotu vypařuje. Pokud však auto užíváme na krátké projížďky, voda ve výfuku kondenzuje a z výfuku pak vytéká.

Ovlivňuje děravý výfuk něco jiného, kromě hluku?

Ano, ovlivňuje. Díra ve výfuku způsobuje jeho nesprávnou funkci, proto také mimo zvýšení hlučnosti, způsobené nechtěným unikáním plynů přes díru, může rovněž zvýšit spotřebu a snížit výkon motoru. Dalším nebezpečím je, že se takto plyny nedostanou spolehlivě mimo karoserii vozu a moho pronikat do kabiny automobilu.

Jakou životnost má katalyzátor?

Životnost třícestného katalyzátoru u benzínových motorů se pohybuje mezi 80-130 tisíci kilometry. Poté se snižuje jejich funkčnost, zvyšuje se obsah škodlivých emisí a vozidlo pravděpodobně neprojde kontrolou STK.

Mohu katalyzátor poškodit?

Ano, například natankováním špatného (nepředepsaného) paliva. Rovněž platí, že vozidla s katalyzátorem neroztlačujeme. Z motoru by se do něj dostala nespálená směs paliva, která by jej znečistila a opět omezila na funkčnosti.

Pravidelné kontroly, proč?

Jak bylo uvedeno výše, nekompletní nebo děravý výfuk negativně ovlivňuje výkon motoru a spotřebu. Rovněž může ohrozit osádku vozu, protože se výfukové plyny místo mimo karoserii vozu dostanou do kabiny. Ve většině případů se také mnohonásobně zvýší hlučnost vozidla.

Například jen nefunkční lambda sonda může způsobit neoptimální míchání palivové směsi, což se opět negativně podepíše na spotřebě a výkonu, snižuje se ale také životnost katalyzátoru.

Pravidelné kontroly umožní všem těmto záležitostem předejít a snížit tak i případné finanční vydání při odhalení závady včas.

možnosti hledání:
výfuk- nalezne položky obsahující výfuk, výfuky, výfukový
výfuk audi- nalezne položky obsahující výfuk a zároveň audi
+výfuk -audi- nalezne položky obsahující výfuk a zároveň neobsahující audi
/výfuk /audi- nalezne položky obsahující výfuk nebo obsahující audi
Hledaná slova prosím zadávejte s diakritikou, na velikosti písmen nezáleží.
© 2007-2021 AAAVYFUKY.CZ, všechna práva vyhrazena rychlá navigace  |  obchodní podmínky  |  kontakty  
Autodíly PEMA